Nonbye har et mangeårigt godt samarbejde med Danish Crown om facadeskiltning, wayfinding og bilreklamer til fødevarekoncernen. Det gælder også i udlandet, og Nonbyes projektleder Jan Gress har været ansvarlig for nye facadeskilte på 37 udenlandske lokationer senest i Holland og London.
”På en opgave, som denne, har det rigtig stor værdi for vores kunde, at vi er en del af et globalt netværk med lokale aktører,” siger Jan Gress. ”Vi har stået for produktionen og booket lokale montører til opgaven, som er anbefalet af Glimma. Det giver en stor tryghed for kvalitet og leveringssikkerhed. Alt er forløbet som planlagt til både kundens og Nonbyes store tilfredshed.”
Et par af fordelene ved facadeskilte
- Logo-markering på facade og vinduespartier
- State of the art-skiltning i forbindelse med prestigebyggeri
- Henvisning og branding på bygninger og tage, som kan ses på lang afstand
De mest anvendte skilteplader er sandwich- (dibond), aluminiums- og plastplader, men vi leverer også løsninger i træ, rustfrit stål, galvaniseret jern og glas. Mange af materialerne kan efterfølgende overfladebehandles i form af lakering, forkromning, polering og aluksering, så de får det ønskede udtryk og matcher jeres grafiske identitet.
Hvad koster facadeskilte?
Facadeskiltning kan udformes på mange måder, og prisen kan derfor variere meget. Følgende faktorer har indflydelse på den endelige pris:
- Størrelse og antal
- Materialer
- Lys/ikke lys/lyskilder
- Monteringsforhold
- Kompleksitet
Vi er ISO 9001 & 14001 certificeret